Skills Show Results 2016 by competition

Skills Show Results 2016 by competition

Full list of results by competition area for the 2016 WorldSkills UK Skills Show competition finals. 

 

Competition Forename Surname Medal Organisation
3D Digital Game Art Ross Garrard Gold New College Lanarkshire
3D Digital Game Art Avalon Do Silver Westminster Kingsway College
3D Digital Game Art Patrick Buckley Bronze West Cheshire College
Aeronautical Engineering: Avionic David Firth Gold Marshall Aerospace and Defence Group
Aeronautical Engineering: Avionic Jack Prince Silver QinetiQ
Aeronautical Engineering: Avionic Ryan Pattison Bronze Royal Navy
Aeronautical Engineering: Mechanical Ben Higgins Gold QinetiQ
Aeronautical Engineering: Mechanical Balazs Sparing Silver Coleg Cambria
Aeronautical Engineering: Mechanical Thomas Roberts Bronze MPI LTD
Automotive Body Repair Shawn Dyson Gold Chesterfield College
Automotive Body Repair Lewis Owers Silver Nationwide Crash Repair Centre
Automotive Body Repair Justin Mahon Bronze Southern Regional College
Automotive Refinishing Michael Massey Gold Chesterfield College
Automotive Refinishing Christopher Jones Silver Cardiff and Vale College
Automotive Refinishing Theodoros Tsouknidas Bronze Cardiff and Vale College
Automotive Technology Harry Garraway Gold Volkswagen Group Apprentice Programme / Babcock
Automotive Technology Brett Gibson Silver Jaguar Land Rover Academy
Automotive Technology Eoin McCloskey Bronze North West Regional College
Beauty Therapy: Body Rebecca West Gold Sussex Downs College
Beauty Therapy: Body Chanel Roderickson Silver City of Glasgow College
Beauty Therapy: Body Shannon Potter Bronze Yeovil College
Beauty Therapy: Hands and Face Holly Mae Cotterell Gold Reds Hair Company
Beauty Therapy: Hands and Face Jessikah Falshaw Silver Coleg Cambria
Beauty Therapy: Hands and Face Caitlin Fairbrother Bronze Riverside College
Bricklaying Jemuel Chamos Gold South Eastern Regional College
Bricklaying Jordan Richards Silver Derby College
Bricklaying Jack Broadbent Bronze Heart of Worcestershire College
Butchery Peter Rushforth Gold Cambrian Training
Butchery Dylan Gillespie Silver Clogher Valley Meats
Butchery Daniel Turley Bronze Aubrey Allen Ltd
Cabinet Making Chris Clarke Gold Chichester College
Cabinet Making Tom Pennicott Silver Chichester College
Cabinet Making Ian Towers Bronze  
Carpentry William Campbell Gold South Eastern Regional College
Carpentry Tom O’Byrne Silver Ealing, Hammersmith and West London College
Carpentry Ricky Collyer Bronze South Devon College
CNC Milling Leigh Clarke Gold Electroimpact UK Ltd
CNC Milling Ryan Dexter Silver Electroimpact UK Ltd
CNC Milling Joe Harrison Bronze Coleg Cambria
CNC Turning Katie Goodwill Gold Rolls-Royce PLC
CNC Turning Sam Sibert Silver Chesterfield College
CNC Turning Oliver Hyde Bronze Training 2000 Limited
Confectionery Wendy Lo Gold  
Confectionery Alyson Burns Silver City of Glasgow College
Confectionery Erin MacDonald Bronze City of Glasgow College
Construction MetalWork Christopher Taylor Gold Training 2000 Limited
Construction MetalWork Benji Daems Silver Grimsby Institute of Further and Higher Education
Construction MetalWork Jonathan Holding Bronze Burnley College
Culinary Arts Danny Lane Gold North Warwickshire and Hinckley College
Culinary Arts Eden Allsworth Silver East Kent College
Culinary Arts Sam Everton Bronze Pembrokeshire College
Electrical Installation Stuart Graham Gold South West College
Electrical Installation Patrick Carr Silver New College Lanarkshire
Electrical Installation Steven Harper Bronze Dumfries and Galloway College
Environmental Science Stephen Hughes Gold Coleg Sir Gar
Environmental Science Owen Wastell Gold Coleg Sir Gar
Environmental Science Josh Foster Silver Furness College
Environmental Science Chloe Owens Silver Furness College
Environmental Science Tamar Lewis Bronze Coleg Sir Gar
Environmental Science James Mc Millan Bronze Coleg Sir Gar
Fashion and Photographic Make-Up Emma Porter Gold New College Lanarkshire
Fashion and Photographic Make-Up Vanessa Dawson Silver Rotherham College of Arts and Technology
Fashion and Photographic Make-Up Darci Wardrope Bronze New College Lanarkshire
Fine Jewellery Making Abigail Buckingham Gold The Goldsmiths’ Centre
Fine Jewellery Making Andrew Cowley Silver Birmingham City University
Fine Jewellery Making Luke Blackie Bronze The Goldsmiths’ Centre
Fitness Trainer: Gym Instructor Kaja Choma Gold Belfast Metropolitan College
Fitness Trainer: Gym Instructor Rosie Rotheram Silver Truro and Penwith College
Fitness Trainer: Gym Instructor Samantha Laird Bronze City of Glasgow College
Fitness Trainer: Personal Training Terri Musson Gold Loughborough College
Fitness Trainer: Personal Training Miyazim Ibryamov Silver Coleg Gwent
Fitness Trainer: Personal Training Jack Burbank Bronze Loughborough College
Floristry Dean Sharpe Gold Warwickshire College
Floristry Zoe Simmons Silver Warwickshire College
Floristry Jeong Hyun Kim Bronze Writtle College
Forensic Science Nia Davies-Sheldon Gold University of Central Lancashire
Forensic Science Jessica Ramm Silver University of Central Lancashire
Forensic Science Laura Mackay Bronze Edinburgh Napier University
Graphic Design Jess Edwards Gold Mid-Kent College
Graphic Design Lewis Webster Silver Knowsley Community College
Graphic Design Josef Russell Bronze Mid-Kent College
Hairdressing Kathleen-Anne Fannan Gold New College Lanarkshire
Hairdressing Alysha Hill Silver Be Beautiful North West Training Academy
Hairdressing Ruth Elen Lloyd Bronze Coleg Menai
Health and Social Care Rhianna Berry Gold Boston College
Health and Social Care William Malcher Silver South Devon College
Health and Social Care Shaney Sloan Bronze The College of West Anglia
Heavy Vehicle Engineering Shaun Richards Gold  
Heavy Vehicle Engineering Dean Carter-Pilgrim Silver  
Heavy Vehicle Engineering Shaun Cousins Bronze DAF Trucks UK
Industrial Control Daniel Pickering Gold UTC Sheffield
Industrial Control Jake Stuchbury-Wass Gold UTC Sheffield
Industrial Control Michal Krol Silver UTC Sheffield
Industrial Control Owen Schofield Silver UTC Sheffield
Industrial Control Oliver Davies Bronze Industrial Automation & Control Ltd
Industrial Control Sam Scott Bronze Industrial Automation & Control Ltd
Industrial Electronics Christine McDowell Gold Belfast Metropolitan College
Industrial Electronics Daniel Skinner Silver BAE Systems
Industrial Electronics Nicole Catney Bronze Belfast Metropolitan College
IT Software Solutions for Business Christopher Evans Gold Coleg Sir Gar
IT Software Solutions for Business Daniel Scott Silver Weston College
IT Software Solutions for Business Adam Black Bronze  
IT Support Technician Ellis Meades-Woolley Gold Highbury College, Portsmouth
IT Support Technician Matthew Ashton-Jones Silver Fife College
IT Support Technician Christopher Taylor Bronze Highbury College, Portsmouth
Joinery Liam Martin Gold DIDAC Ltd
Joinery Christopher Caine Silver Pembrokeshire College
Joinery Gareth Elliott Bronze South West College
Landscaping Jacob Botting Gold Myerscough College
Landscaping Ross Conquest Silver Conquest Hard Landscaping Ltd
Landscaping Aaron Byrne Bronze Reaseheath College
Manufacturing Team Challenge Andrew Joyce Gold CarnaudMetalBox
Manufacturing Team Challenge Mark Smith Gold CarnaudMetalBox
Manufacturing Team Challenge James Thomason Gold CarnaudMetalBox
Manufacturing Team Challenge Ewan Holley Silver Magellan Aerospace (UK) Ltd.
Manufacturing Team Challenge Liam Hutchinson Silver Magellan Aerospace (UK) Ltd.
Manufacturing Team Challenge Gareth Vale Silver Magellan Aerospace (UK) Ltd.
Manufacturing Team Challenge Dylan Edwards Bronze JCB Transmissions
Manufacturing Team Challenge Kendal Irvine Bronze JCB Transmissions
Manufacturing Team Challenge George Walker Bronze JCB Transmissions
Mechanical Engineering: CAD Ross Megahy Gold New College Lanarkshire
Mechanical Engineering: CAD Andrew Mill Silver New College Lanarkshire
Mechanical Engineering: CAD Alex Corcoran Bronze Training 2000 Limited
Mechatronics Tom Coote Gold BMW UK Manufacturing
Mechatronics Matthew Webb Gold BMW UK Manufacturing
Mechatronics Hannah Frost Silver UTC Sheffield
Mechatronics Tom Spires Silver UTC Sheffield
Mechatronics Branagh Arden-Howard Bronze BMW UK Manufacturing
Mechatronics Jai Robinson Bronze BMW UK Manufacturing
Mechatronics Alex Bufton Gold Toyota Manufacturing Ltd
Mechatronics Jamie Mann Gold Toyota Manufacturing Ltd
Mechatronics Andrej Lieskovsky Silver Middlesex University
Mechatronics Piotr Nowicki Silver Middlesex University
Mechatronics Will Davis Bronze UTC Sheffield
Mechatronics Kamil Zmich Bronze UTC Sheffield
Media Make Up: Body Joshua Langford Gold North Warwickshire and Hinckley College
Media Make Up: Body Emily Smith Gold Rotherham College of Arts and Technology
Media Make Up: Body Lauren McMahon Silver Southern Regional College
Media Make Up: Body Gina Morris Bronze Coleg Gwent
Nail Art Jade Anderson-Taylor Gold Stoke-on-Trent College
Nail Art Helen Catherall Silver Truro and Penwith College
Nail Art Jenna Stanley Silver Coleg Llandrillo Cymru
Nail Art Gemma Lewis Bronze Rotherham College of Arts and Technology
Nail Enhancements Kirsty Hughes Gold The Manchester College
Nail Enhancements hannah jamieson Silver West College Scotland
Nail Enhancements Nicole Henry Bronze Hull College
Nail Services Olivia Crabtree Gold Coleg Cambria
Nail Services Stephanie Blower Silver Walsall College
Nail Services Jessica Mitchell Bronze West Cheshire College
Network Infrastructure Technician Chris Green Gold North East Surrey College of Technology
Network Infrastructure Technician Dario Mohaddes Khorassani Silver Edinburgh College
Network Infrastructure Technician Thomas Russell Bronze Highbury College, Portsmouth
Network Systems Administrator Adam Kolbusz Gold City of Glasgow College
Network Systems Administrator Andrew Matthews Silver Highbury College, Portsmouth
Network Systems Administrator Stuart Livingston Bronze New College Lanarkshire
Painting and Decorating Ayla Foulis Gold Fife College
Painting and Decorating Stefan Hubble Silver West Nottinghamshire College Group
Painting and Decorating Ryan Chamberlain Bronze New College, Durham
Plastering Ameha Shewaye Bantiwered Gold Leeds College of Building
Plastering william johnson Silver Middlesbrough College
Plastering Hannah Mealey Bronze  
Plastering and Drywall Systems Jack Syddall Gold Barnsley College
Plastering and Drywall Systems Mark Davison Silver Tyne Metropolitan College
Plastering and Drywall Systems Daniel McAteer Bronze South West College
Plumbing Gareth Jones Gold Hyfforddiant Ceredigion Training
Plumbing Ben Randoll Silver Bridgwater College
Plumbing David Blewett Bronze Moray College UHI
Popular Music Performance Reece Blackmore Gold Mid-Kent College
Popular Music Performance Oliver Parkes Gold Mid-Kent College
Popular Music Performance Liam Ponder Gold Mid-Kent College
Popular Music Performance Gianni Scalera Gold Mid-Kent College
Popular Music Performance Ben Graham Silver North West Regional College
Popular Music Performance Erin Laverty Silver North West Regional College
Popular Music Performance Seanin McGee Silver North West Regional College
Popular Music Performance Jack McHale Silver North West Regional College
Popular Music Performance Billy Putt Silver North West Regional College
Popular Music Performance Dominick Sweeney Silver North West Regional College
Popular Music Performance Reece Dodds Bronze New College Lanarkshire
Popular Music Performance Nicole Lynch Bronze New College Lanarkshire
Popular Music Performance Ross Lynch Bronze New College Lanarkshire
Popular Music Performance Gordon Robertson Bronze New College Lanarkshire
Popular Music Performance Kevin Sutherland Bronze New College Lanarkshire
Refrigeration Luke Courtney Gold South Eastern Regional College
Refrigeration Chris Hoy Silver South Eastern Regional College
Refrigeration John Thompson Bronze Glasgow Kelvin College
Restaurant Service Kate Louise Evans Gold Coleg Sir Gar
Restaurant Service Scott Mears Silver Gower College Swansea
Restaurant Service Dawn Elaine Cumming Bronze New College Lanarkshire
Robotics Kai Bryant Gold The John Warner School
Robotics Brooklyn Pedley Gold The John Warner School
Robotics Eva Blessing Onyeulo Silver Middlesex University
Robotics Rahul Vekaria Silver Middlesex University
Robotics Robert Cockerill Bronze The John Warner School
Robotics Callum Joy Bronze The John Warner School
Roofing: Slating and Tiling William Emerton Gold Leeds College of Building
Roofing: Slating and Tiling Sam Blount Silver Cornwall College
Roofing: Slating and Tiling Andrew Emerton Bronze Leeds College of Building
Sheet MetalWork Technology John-Robbie Sanderson Gold Training 2000 Limited
Sheet MetalWork Technology Gareth Phillips Silver Coleg Cambria
Sheet MetalWork Technology Andrew Parsons Bronze City of Wolverhampton College
Stonemasonry Gergor Alcorn Gold Inverness College UHI
Stonemasonry William Lovell Silver Weymouth College
Stonemasonry Ross Kennedy Bronze Inverness College UHI
Video Moving Image Catriona Fish Gold Kendal College
Video Moving Image Isobel Pye Gold Kendal College
Video Moving Image Caitlin Rigney Gold Kendal College
Video Moving Image Matthew Tucker Gold Kendal College
Video Moving Image Tyne Davey Silver North East Surrey College of Technology
Video Moving Image Jamie Harvey-Casserly Silver North East Surrey College of Technology
Video Moving Image Alex Marshall Silver North East Surrey College of Technology
Video Moving Image Tahkeishon Smith Silver North East Surrey College of Technology
Video Moving Image Jamie Collins Bronze The College of West Anglia
Video Moving Image Callum Hefford Bronze The College of West Anglia
Video Moving Image James Veal Bronze The College of West Anglia
Video Moving Image Kitti Wells Bronze The College of West Anglia
Visual Merchandising Charlotte Bunnell Gold University of the Arts, London
Visual Merchandising Ellie Hanley Silver Coleg Sir Gar
Visual Merchandising Rachelle Hawes Bronze East Berkshire College
Wall and Floor Tiling Gordon Cook Gold City of Glasgow College
Wall and Floor Tiling Jordan Smith Silver City of Glasgow College
Wall and Floor Tiling Keiran Milnes Bronze Leeds College of Building
Web Design Christopher Northfield Gold Cardiff and Vale College
Web Design Robert Macfarlane Silver Glasgow Clyde College
Web Design Tommy Beaton Bronze Weston College
Welding James Leigh Elliott Gold Alstom Power
Welding Conor Alexander Silver Lakes College, West Cumbria
Welding Sam Meagan Bronze Lakes College, West Cumbria