Dozens of National Apprenticeship Awards winners announced in ceremonies across England

Dozens of National Apprenticeship Awards winners announced in ceremonies across England

Dozens of high achieving apprentices and employers have been recognised at National Apprenticeship Awards ceremonies across England.

The events for London (pictured above), the South West, North West (including Liverpool, Cumbria and Lancashire), Yorkshire and the Humber, West Midlands, and North East took place between Thursday (October 8) and yesterday (October 15).

It is understood that awards and special commendations went to 47 apprentices and 53 employers.

Speaking after the North East ceremony at the Discovery Museum, in Newcastle, yesterday, Skills Minister Nick Boles said: “From local businesses to large household names, from intermediate to degree apprentices, all of today’s winners truly deserve this recognition.

“The success of each winner reminds us of how crucial apprenticeships are in supporting our workforce, our businesses and our economy.

“This is why we are committed to delivering 3m apprenticeships by 2020.”

The awards celebrate the success of the country’s highest achieving apprentices and apprenticeship employers.

More outstanding apprentices and employers will be recognised in ceremonies for the South East, on Wednesday (October 21), North West (including Manchester, Cheshire and Staffordshire), on Thursday (October 22), Thames Valley and Solent, on Thursday (October 22), East of England, on Tuesday (October 27), and East Midlands, on Thursday (October 29).

Sue Husband, director of the National Apprenticeship Service, said that the awards, now in their 12th year, “enable talented apprentices and committed employers to receive the recognition they richly deserve”.

“They not only help celebrate the achievements of apprentices and businesses, allowing them to gain the credit for investing in their own futures, but they drive up quality and encourage others to get involved,” she added.

Here are the winners and highly commended entries:

Yorkshire and the Humber
Winners:
McDonald’s Award for Intermediate Apprentice of the Year: Karolina Polniaszek, Superdrug
EAL Award for Advanced Apprentice of the Year: April Bell, Monica F Hewitt
City & Guilds Apprenticeship Champion of the Year: Martin Kennedy, Portakabin Ltd
The E.ON in partnership with the National Skills Academy for Power Award for Medium Employer of the Year: Genix Healthcare Ltd
BAE Systems Award for Large Employer of the Year: Portakabin Ltd
BT Award for Macro Employer of the Year: Lloyds Banking Group
EDF Energy Award for Newcomer SME of the Year: Sheffield Media and Exhibition Centre Limited

Highly Commended:
Kathrine Rundell, Third Energy UK Gas Ltd
Ruby Magson, Hemingway Bailey
Matthew Weeks, Bluefin Insurance Services
Yorkshire Coast Homes
Margaret & Michael Naylor & Associates
Wakefield Council
Yorkshire WaterHull City Council

West Midlands
Winners:
Mcdonald’s Award for Intermediate Apprentice of the Year: Kathleen Sandford, the Community Housing Group
EAL Award for Advanced Apprentice of the Year: Joshua White, IBM
The Nuclear Decommissioning Site Licence Companies Award for the Higher Apprentice of the Year: Stephanie Palmer, Fujitsu
Unilever Small Employer of the Year: ISO Quality Services Ltd
BAE Systems Award for Large Employer of the Year: Redrow Homes
BT Award for Macro Employer of the Year: Compass Group UK & Ireland
EDF Energy Award for Newcomer SME of the Year: eTech Solutions Ltd
Rolls-Royce Award for Newcomer Large Employer of the Year: Highways England

Highly Commended:
Bethany Griffin, Sanctuary Housing Association
Ryan Shemwell, Green Lighting Ltd.
Hannah Scott, Jaguar Landrover
Andrew Morley, Jaguar Landrover
Green Lighting Ltd
The Community Housing Group
The Landscape Group
Jaguar Land Rover ltd
Halfords Ltd (Retail)
Black Country Partnership NHS Foundation Trust

North West
Winners:
McDonald’s Award for Intermediate Apprentice of the Year: Adam Huddleston, Dr Oetker UK Ltd
EAL Award for Advanced Apprentice of the Year: Paul Haynes, BAE Systems (Submarines)
The Nuclear Decommissioning Site Licence Companies Award for the Higher Apprentice of the Year: Joanne Sharples, BAE Systems
City & Guilds Apprenticeship Champion of the Year: Poppy Wolfarth, Asset Training and Consultancy Ltd
Unilever Small Employer of the Year: Prima Software Ltd
The E.ON in partnership with the National Skills Academy for Power Award for Medium Employer of the Year: A & G Precision and Sons Ltd.
BAE Systems Award for Large Employer of the Year: Silentnight Brands
BT Award for Macro Employer of the Year: Sellafield Ltd
EDF Energy Award for Newcomer SME of the Year: Driscolls Antiques Ltd

Highly Commended:
Jacqueline Whitehead, Plus Dane Group
India Ratcliffe, Loungy Upholstery Ltd, Craig Eccles, Paradigm Precision
Natassia Sinclair, Weightmans LLP
Hannah Bell, GlaxoSmithKline
Natalie Roberts, Merseyside Police
Liam Hogan, Cathy at Image Hair and Beauty
Arthur Padgett Limited
Weightmans LLP
Unilever UK Limited
Aintree University Hospital
Eden Rivers Trust

South West
Winners:
McDonald’s Award for Intermediate Apprentice of the Year: Odette Carroll, Brunelcare
EAL Award for Advanced Apprentice of the Year: Jonathan Taylor, Alcoa Power & Propulsion
The Nuclear Decommissioning Site Licence Companies Award for the Higher Apprentice of the Year: Malgorzata Barzowska, level 3, Airbus UK
City & Guilds Apprenticeship Champion of the Year: Hayley Barnden, Defence Equipment and Support, Ministry of Defence
Unilever Small Employer of the Year: Beauty Oasis Spa
The E.ON in partnership with the National Skills Academy for Power Award for Medium Employer of the Year: River Cottage Ltd
BAE Systems Award for Large Employer of the Year: South West Water Limited
EDF Energy Award for Newcomer SME of the Year: Vector 7

Highly Commended:
Meghan Callaghan, L J Boyce Ltd
Jessica Herbert, Rolls Royce Plc
Tom Heal, ME and WJ Heal
Andrew Cooper, GKN Aerospace
The Seafood Restaurant
Plymouth City Council

London
Winners:
McDonald’s Award for Intermediate Apprentice of the Year: Maria Dare-Ojo, Compass Group UK and Ireland LTD
EAL Award for Advanced Apprentice of the Year: Lauren Tiller, BT
The Nuclear Decommissioning Site Licence Companies Award for the Higher Apprentice of the Year: Sean Norgate, BT
City & Guilds Apprenticeship Champion of the Year: Joshua Uwadiae, eCourier
BAE Systems Award for Large Employer of the Year: Breyer Group plc
Rolls-Royce Award for Newcomer Large Employer of the Year: UBS Wealth Management
The E.ON in partnership with the National Skills Academy for Power Award for Medium Employer of the Year: Troup Bywaters + Anders
BT Award for Macro Employer of the Year: BAE Systems Plc
Unilever Small Employer of the Year: Keybridge IT Solutions

Highly Commended:
James Manning, ASDA Home Shopping Centre
Aaron Barrett, Breyer Group Plc
Naim Hamade, BT
Gabriele Power, Channel 4 Television Corporation
Royal College of Paediatrics and Child Health
Lancaster London
Barclays Bank plc
IBM UK Ltd.
Sweett Group PLC
Haymarket Media

North East
Winners:
McDonald’s Award for Intermediate Apprentice of the Year: Ryan Davies, South Tees -Hospitals NHS Trust
EAL Award for Advanced Apprentice of the Year: Matthew Collins, Proctor and Gamble
The Nuclear Decommissioning Site Licence Companies Award for the Higher Apprentice of the Year: Nathan Charrada, Proctor and Gamble
City & Guilds Award for Apprenticeship Champion of the Year: George Ritchie MBE, PX Limited
EON and The National Skills Academy for Power Award for Medium Employer of the Year: Sotech Limited
BAE Systems Award for Large Employer of the Year: Gestamp

EDF Energy Award for Newcomer SME of the Year: PROPS North East

Highly Commended:
Ryan Hepple, TW Steam and Heating Ltd
Victoria English, Caterpillar Peterlee Ltd
Bethany Cross, Northumberland Fire and Rescue
Stephen Gowland, Ils solicitors
Caterpillar Peterlee Ltd